31.12.2014 tarihinde ortak proje kapsamında İzmir Kalkınma Ajansı ile imzalanan sözleşme ile Narlıdere’nin Kısa Yolu Projesi’ne başlamıştık.

Bu projeyi iki ayaklı bir proje olarak ele aldık. Birinci ayağı Belediye olarak özellikle gençlerin yoğun olarak kullandığı internet erişimini Narlıdere’de ücretsiz hale getirdik. Gençlerimizi oldukça memnun eden  ‘Ücretsiz İnternet Hizmeti’ için şimdilik sadece Narlıdere’nin 6 noktasında başladık. Bildiğiniz gibi bu noktalar 1-Narlıdere Belediye Binası ve Çevresi 2-Narlıdere Semt Polikliniği 3-Aydın Güven Gürkan Parkı 4- Ahmet Piriştina Demokrasi Meydanı 5- Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi 6– Narlıdere Güven Erkaya Spor Salonu’dur. Proje ile amaçlanan Narlıdere’nin vatandaşa dokunan her türlü hizmet ayağını internet üzerinden insanlarımızın ulaşımına sunmaktır. Tüm vatandaşlarımız hem mobil cihazlar hem de diğer bilgisayarlarla bu hizmetten faydalanabilmektir. İlerideki amacımız bu beş noktayı daha da arttırmaktır.

Projemizde ki ikinci ayağımız ise  ilçemize gelen ziyaretçilerin tercih ettiği, ilçemiz sınırları bulunan otellerin, ticarethanelerin , kültür merkezlerinin, tiyatroların, sosyal tesislerin, tarihi ve kültürel alanların, yeşil alanların, kamusal hizmet birimlerinin mağazaların ve ticari işletmelerin  erişim bilgilerini, ürünlerini ve hizmetlerini internet ortamında tek portalda sunabilmek. Projede bu ilçemizdeki işletmelerin  birebir görüntüsünün  dijital ortama aktarılması ve işletmen hakkındaki bilgi yazılarının , coğrafik konum , iletişim bilgilerinin ve fotoğrafların görüntülenebilmesi , ek olarak 360 derece panoramik görüntüleme teknolojisiyle alınarak, uygulama üzerine eklenmesidir. Mobil ve web portalı olarak hazırlanacak olan KISAYOL ile ilçemizdeki sosyal ve kültürel tesislerin, kamusal hizmet yapılarının, mağazaların, ticari işletmelerin, yeşil yaşam alanlarının görünürlüğü arttırılacaktır. Projedeki uygulama merkezlerine gelen ziyaretçilere, sanatsal ve kültürel etkinlikleri hizmet ve ürünleri mobil olarak görebilme imkanı sağlayacak, ayrıca işletmelere tanıtımlarını online olarak yapabilme imkanı sunacaktır. Bu doğrultuda yaklaşık 1018 işletmenin bilgileri sisteme yüklenmiş bulunmaktadır. www.narlidereninkisayolu.com  web adresinde sistem çalışmakta olup güncelleme çalışmaları devam etmektedir.

Sonuç olarak bu projede 1018 tane mekanın veri giriş işlemleri başarı ile tamamlanmıştır. Belediye olarak Narlıdere’mizin tanıtımı ile birlikte esnafımızın da tanıtımını yaparak onlara ekonomik bir kazanç sağlamakla birlikte ürünler de ve hizmet de  kaliteyi  arttırarak halkın memnuniyetini sağlamakla beraber ilçemizde yeni çekim merkezlerinin oluşmasına katlı sağlayacaktır. Ayrıca  ilgili web sitesine dahil edilen  1065 mekanın içerisinden  200 tanesinin iç mekan 360 derece çekimleri ve yaklaşık 11 km’lik yol üzerinde çekimler tamamlanmıştır. İlçemizdeki tüm işletmelerin internet ortamında yer almasını sağladık. Bundan sonra proje güncellemelerle devam edip QR kod yapılanması ile mekanlara ulaşılabilirliği ve görselliği  ile proje geliştirilerek devam edecektir.